18 Kasım 2012 Pazar

traş izi nasıl geçerSivilce tedavisi, öncelikle bir kaç gün içinde sonuç vermez. Aşağıdaki önerileri 8 haftaya kadar uygulamak gerekir. Hatta sivilceler azalmaya başlamadan hemen önce daha kötüye doğru da gidebilir. Eğer 8 haftadan sonra bir gelişme olmadıysa uzman bir hekime başvurmanız gerekir.
Eğer sivilceleriniz size gerçekten büyük sıkıntı veriyorsa ve basit yöntemler işe yaramayacak kadar sorun büyükse, veya derinizde iz bırakıyorsa mutlaka doktorunuza başvurun. Doktorunuz sivilceler için size sivilce kremleri önerebilir. Hatta oral antibiyotik tedavisini de gerekli görebilir.
Sivilce tedavisinde uygulanan kremler yüzdeki yağ kanallarını açar ve tıkanmasını önler. Böylece tekrar sivilce oluşmasını da engeller. Antibiyotikler ise sivilce oluşumunda katkıda bulunan bakterileri yok eder.
Sizi rahatsız eden sivilce sorunlarınız için aşağıdaki basit yollar size fayda sağlayabilir.
Eğer ciltte bulunan gözenekler, sebum ve ölü deri hücreleriyle dolar ve tıkanırsa bakteriler de üremek için fırsat bulur. Farklı büyüklükte ve sertlikte sivilceler oluşur. Oluşan cerahat içinde, sebum, ölü deri hücreleri ve bakteriler bulunur.
1. Sağlıklı ve dengeli beslenin. Böylece sağlıklı bir deriye de sahip olacaksınız.
2. Bol su için. Böylece derinin esnekliği artar ve bu esnekliğini sürdürür. Artıkların gözeneklerden çıkmasına yardım eder. Ayrıca vücutta ne kadar az atık kalırsa, cilt o kadar güzelleşir.
3. Küçük egzersizler kalbimiz ve vücudumuz için iyidir. Vücudumuzun kan dolaşımı artırır, böylece cilt yeteri kadar oksijen görür ve besinlerin faydalarını da artırır.
4. Sigara ve alkol kullanmayın. Bunlar C vitaminini vücuttan uzaklaştırır, deriyi sıkı tutan elastik dokulara zarar verir. Alkol diğer taraftan deride kırmızı noktalar ve kaşıntıya sebep olur ve damarlarınızı genişletir.
sivilce-tedavisi.jpg
5. Sivilceleri sıkmayın, patlatmayın. İz bırakmasına neden olabilirsiniz. Sivilceleri fırçalamakta çok kötü bir yöntemdir. Su ile beraber sert bir bez, havlu kullanmayın. Bunlar yağlanmayı daha fazla artırır ve yara izlerine de sebep olabilir. Sadece ellerinizi kullanın. Günde 2 defa, ılık su ile yumuşak bir sabun kullanarak yüzünüzü yıkayın. Ellerinizle yüzünüze defalarca masaj yapın. Sonra bol su ile durulayın.
6. Stres, deri ve vücut sağlığı için aşırı derecede zararlıdır. Stresten uzak durmaya çalışın.
7. Bazı gıda maddelerinin sivilce yaptığı yanlış olsa da, bazı yiyecekler bünyeye göre var olan sivilcelerinizi artırabilir. Sivilcelerinizi artıran bir yiyecek hakkında şüpheleriniz varsa ondan bir süre uzak durun.
8. Yüzüne gereksizce dokunmaktan kaçının. Her dokunuş cildinizdeki bakteri sayısını artırır.
9. Güneş sivilcelere iyi gelmez.
10. Terlediğiniz zaman duş alın. Nemli giysileri giymeyin. Bakteriler nemli ortamı sever. Ayrıca terli cilt sivilceleri artırır.
11. Eğer saç spreyleri kullanıyorsanız, onları yüzünüzden uzak tutmayı deneyin. Çünkü cildinizdeki gözenekleri doldurup, tıkayabilirler.
12. Eğer uzun saçlarınız varsa, yüzünüzden uzak tutun ve yağı azaltmak için muntazaman yıkayın.
13. Kullandığınız kozmetik ürünler sivilcelerinizi artırabilir. Belli bir süre kullanmayın ve aradaki farkı gözlemlemeye çalışın.
13. Kafanızdaki şapkalar, saç çizgisi boyunca sivilcelere sebep olabilir. Şapka veya bandların sivilcelerinizi kötüleştirdiğini düşünüyorsanız kullanmayın.
14. Nemlendirici gibi ürünler kullanıyorsanız yağ içermeyenleri tercih edin.
15. A vitamini cilt için önemlidir. Amerikalı dermatolog Dr. Howard Murad’ın araştırması A vitamini açısından zengin beslenen kişilerin, diğerlerine göre çok daha az sivilce problemi yaşadığı yönünde. A vitamini ise şu besinlerde bol miktarda var. Havuç, yeşil biber, elma, armut, patlıcan, havuç, kereviz, lahana, karnıbahar, ıspanak, taze fasulye, patates ve domates.
Erkekler için Öneriler
Erkekler kızlara göre sivilce problemi ile daha sıklıkla karşılaşırlar. Bunun en büyük sebebi yüksek düzeyde androjen üretimi ve terlemenin kızlara göre daha fazla olmasıdır. Ayrıca traş olurken sivilcelerde meydana gelen tahriş sivilcede alevlenmelere de neden olabilir.
Oğlunuzun dikkatli traş olmasına özen gösterin. Traş edilen yerlerde daha çok sivilce çıkıyorsa aşağıdakileri denesin:
Traş kremi yerine traş jeli kullansın.
Elektrikli traş makinesi yerine çift bıçaklı traş bıçağı kullansın.
Sakalların büyüdüğü yöne doğru traş olmasını sağlayın.
Sık sık traş olması gerekmektedir. Sakal uzamaya başladığında kıllar, sivilce iltihabının artmasına neden olabilir.
Banyo sonrası traş olmayı tercih etmeli. Çünkü nemli sıcak hava cildi yumuşatır.
Traş Sonrası Bakım
Oğlunuzun kullandığı traş sonrası kullandığı kremler parfüm içermemelidir. Sivilceli cilt, bu kremlerin içerdiği alkole karşı oldukça duyarlıdır. Sivilce kremlerinde az miktarda bulunan alkol, cildin pul pul dökülmesine ve kurumasına neden olabilir. En iyisi alkolsüz tonikleri tercih etmektir.
Spordan Sonra Bakım
sivilcelerinize ragmen gulumseyin
Ergenlik çağındaki erkekler genellikle, katıldıkları sportif faaliyetlerin yoğunluğu yüzünden, yaşıtları olan kızlardan daha fazla terlerler. Bu bakımdan, hijyene özel bir önem vermeleri şarttır. Terlemenin ardından yüzün mutlaka yıkanması ve sivilceye karşı özel sabunlar kullanılması gereklidir.
Gülümsemesini sağlayın. Hiçbir sivilce gülümsemedeki güzelliği perdeleyemez.
Kızlar için Öneriler
Kızınızın hayatındaki en önemli dönemlerden birisi kuşkusuz ergenliktir. Bu dönemde fiziksel ve ruhsal pek çok değişiklik yaşayan kızlar için sivilce çok önemli bir problemdir.
Bu sorunu aşması ve yaşamı boyunca faydalarını göreceği bir günlük bakım alışkanlığı kazanması konusunda en önemli yardımcısı tabii ki sizsiniz. Kızınız bu dönemde büyük bir heves ve merakla makyaj yapmaya başlayacaktır. Kullandığı malzemelerin kalitesi ve içerdiği maddeler çok önemlidir. Kalitesiz malzemeler sivilcelerinde artmasına neden olabilir. Bunu önlemek için alerji oluşturmayan, hafif, yağsız ürünler kullanmasını sağlamalısınız.
Ağır makyaj, gözeneklerini tıkayacağından, çok özel durumlar dışında makyaj yapmaması konusunda onu ikna etmeniz gerekir. Gece yatmadan önce makyajını temizleme alışkanlığı edinmesi yıllar boyu cildinin doğal güzelliğini koruması açısından çok mühimdir.
Ayrıca, gülümsemesini sağlayın. Hiçbir sivilce gülümsemedeki güzelliği perdeleyemez.

İlgili yazılar:

 1. Sivilce Doğal Yollarla Nasıl Geçer
 2. Erkekler İçin Sivilce Tedavisi
 3. ÖMER COŞKUN SİVİLCE SİVİLCE İZLERİ SİVİLCE LEKELERİ TEDAVİSİ
 4. Sivilce Nasıl Geçer
 5. Sivilce En Hızlı Nasıl Geçer
 6. Sivilce Evde Nasıl Geçer
 7. Sivilce ve lekeleri yok etmek için en etkili yol
 8. Sivilce Çıkması Nasıl Önlenir
 9. Akne Sivilce Sivilce Lekeleri Akne İzleri
 10. Sivilce için losyon Sivilce İçin Bitkisel Öneriler
 11. Suna Dumankaya’dan sivilce ve sivilce lekelerini yok etme tarifi
 12. Suna Dumankaya sivilce tedavisi ve sivilce maskeleri
 13. Sivilce Çıkma Nedenleri
 14. Yüz Lekeleri Nasıl Kapatılır Yüz Bakımı
 15. Sivilce kâbusuna son!
 16. ayaktaki mantar nasıl geçer
 17. Sivilce İzleri Nasıl Gider
 18. Sivilce nedir nasıl oluşur tedavisi
 19. Sivilce Hakkında
 20. Kızlar İçin Sivilce Tedavisi
 21. PERVİN BULGAKTAN SİVİLCE VE AKNELER İÇİN ÖNERİLER
 22. Sivilce izleri üzerindeki etkili tedavi yöntemleri
 23. Sivilce ve tedavisi
 24. Sivilce Hakkında Herşey
 25. ibrahim saraçoğlu-iltihaplı sivilce ve akne için soğan kürü
 26. Etkili Sivilce Maskeleri
 27. bebeklerde ishal nasıl geçer ?
 28. Sivilce Tedadisi
 29. Mide Ağrıları Nasıl Geçer?
 30. SİVİLCELER NASIL GEÇER

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder