22 Kasım 2012 Perşembe

üvezin faydaları

uvez 150x150 Üvezin faydaları mucizevi şekilde artıyor
Malum kış geliyor ve soğuk algınlıklarıda oldukça kendini göstermiş durumda. Bu gibi durumlarda size şifa verecek üvez meyvesinden söz edeceğiz bu sunumuzda Sevgili Arkadaşlar.
Üvez meyvesinin kış hastalıklarına karşı vücut direncini artırıcı özelliği olduğu, bu gibi meyveleri kışın bol miktarda tüketmek gerektiği bildirildi.
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Resul Gerçekçioğlu, üvez meyvesinin Kuzeybatı Anadolu, Orta Karadeniz Bölgesi ile diğer bazı bölgelerde tüketildiğini söyledi.
Üvezin, toprak ve su isteği açısından kanaatkar olup atıl tarım alanlarında alternatif ürün olarak kullanılabildiğini anlatan Prof. Dr. Gerçekçioğlu, üvezin tıpta kullanıldığını bildirdi.
Yapılan araştırmalarda üvez meyve kurusunun kaynatılıp içildiğinde ya da yenildiğinde yapraklarının kabız yapıcı etkisi bilindiğini anlatan Prof. Dr. Gerçekçioğlu, ”Taze meyvesi de bol tüketilirse müshil etkisi gösterebilir. Diğer yandan meyve ve özellikle yapraklarının şeker hastalığına iyi geldiği, kan şekerini düşürücü etkiye sahip olduğu laboratuvar testleriyle kanıtlanmıştır” diye konuştu.
Yine üvezin yapraklarının göğüs yumuşatıcı etkiye sahip olduğunu anlatan Prof. Dr. Gerçekçioğlu, ”Üvez meyvesinin kanamayı durduran ve güçlendirici ilaç olarak kullanımı Hipokrat’a kadar uzanır” dedi.
-”SON YILLARDA ARANAN MEYVE TÜRÜ OLDU”-
Üvezin şu ana kadar herhangi bir yan etkisinin olmadığını söyleyen Prof. Dr. Gerçekçioğlu, şunları kaydetti:
”Kış aylarına doğru hasadı yapılan üvez özellikle son yıllarda aranan meyve türü oldu. Üretimin artırılmasında çok kaliteli sanayi ürünü ve inanılmaz bir müşterisi olan meyve haline geleceğine inanıyorum. Son yıllarda üniversitelerde bu konuda akademik çalışmalar başlamış. Bu çalışmaların yakın gelecekte yaygınlaşacağı kanısındayız. Üvezin kış hastalıklarına karşı vücut direncinin artırıcı özelliği var. Üvez gibi meyveleri kışın bol miktarda tüketmek lazım. Çünkü hiçbir yan etkisi yok, tamamen doğal.”

Prof. Dr. Gerçekçioğlu, üvez meyvesinin serin yeri ve nemli ortamları sevdiğini söyledi.
-İÇERİĞİNDEKİ MADDELER-
Prof. Dr. Gerçekçioğlu, bu meyve üzerinde yapılan son araştırmalarda, içeriğinde tanen (kalp krizini önleyici ve vücut direncini arttırır), sorbitan asidi (altı değerli alkol, karaciğeri güçlendirir), elma asidi, limon asidi, kehribar asidi, tartarik asit, sorbin asidi, C vitamini (antioksidant), amygdalin (bazı türlerinde az olarak rastlanır), uçucu yağlar ve renk maddesi olarak antosiyanin (bağırsak temizleyici, iltihap giderici, müshil, idrar söktürücü, kanamayı durduran ve lenf uyarıcı özelliklere sahiptir) maddeleri tespit edildiğini belirtti.
-ÜVEZ-
Gülgiller familyasından 5-10 metre yüksekliğinde mayıs-haziran ayında beyaz renkli çiçekler açan ve kışın yaprağını döken bir ağaç olan üvezin meyveleri, küre veya armut seklinde yeşilimsi sarı veya kırmızımsı-esmer renkli ve buruk bir lezzete sahip.
Sarbus aucuparia türü kuş üvezi olarak bilinen ve Kuzey Anadolu’da yaygın olan üvezin, sorbus domestica türünün (üvez) Karadeniz Bölgesi’nde tabii olarak yayılış gösterdiği gibi meyveleri için birçok bölgede yetiştirildiği ifade ediliyor. Üvez meyvesi, muşmula gibi olgunlaştığı zaman yeniyor.

İlgili yazılar:

 1. Şifalı Bitkiler ve Faydaları
 2. Şifalı Bitkiler Bitki Çayları Meyveler Sebzeler Baharatlar Şifalı Bitkiler ve Faydaları
 3. Şifalı Bitkiler
 4. TANSİYON VE ŞEKER HASTALIKLARI-DOÇ.DR.ÖMER COŞKUN’DAN BİTKİSEL ÖNERİLER
 5. Herderde Deva Bitkiler A'dan Z'ye
 6. kudret narının mucizevi faydaları
 7. Çörek Otu
 8. saglikbilgini.com arşiv
 9. Havuc suyunun yararları
 10. Bel
 11. Başlıca Baharatlar
 12. Üvez (Spierling / Sperberbaum / Cormier / Sorber domestique / Service-tree / Sorbus domestica)
 13. Pepino meyvesi ve faydaları
 14. Kuruyemişin faydaları
 15. Kilo verdiren 31 öneri
 16. PORTAKALIN FAYDALARI
 17. MİGREN İÇİN ŞİFALI BİTKİ
 18. BİTKİLER HAGİ DERDE DEVA
 19. Saglik haberleri arşivi
 20. Saglik haberleri 24 ara 2010 saglik bilgini haberleri güncel
 21. ZAYIFLAMA UZMANI DİLARA KOÇAK’TAN ŞİFALI BESİNLER ve BİTKİLER
 22. Güzellik ve sağlık kaynakları!
 23. ARISÜTÜ (PROPOLİS) NEDİR FAYDALARI NELERDİR
 24. Hindiba
 25. Goji Nedir Faydaları nelerdir
 26. Sagliknilgini sağlık yazıları
 27. AH ŞU KALBİMİZ!
 28. Romatizma
 29. Şifalı bitki çayları
 30. Sarhoş Hasta Sendromu

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder