25 Ekim 2010 Pazartesi

Emzirme Problemleri ve Süt Artırmak İçin Doğal ÇözümlerEmzirme annenin göğüslerinde üretilen sütle bebeğin doğal olarak beslenmesi demektir.Emzirme anne sütünün daha sağlıklı olmasından başka faydalara da sahiptir.Emzirme esnasında bebekle anne arasındaki bağ kuvvetlenir.
Şüphesiz ki bir bebek için en iyi besin anne sütüdür.Bugüne kadar üretilen hiçbir bebek maması anne sütünün değerine yaklaşamaz bile.Hiçbiri çocuğa hayatı boyunca lazım olacak mikro besinleri anne sütü kadar iyi karşılayamaz.
Anne sütünün sindirimi piyasadak bütün mamaların sindiriminden daha kolaydır,enfeksiyonlara karşı koruma sağlar,bebekler yeni doğduklarında savunma sistemleri tam gelişmemiştir,savunma sistemi anne sütü vasıtasıyla takviye edilir.Gelecekte oluşabilecek alarjilere karşı koruma sağlar.Sağlıklı dişlerin gelişmeini sağlar,hepsinden önemlisi beyin sağlığının gelişiminde rol alır.Çalışmalar anne sütüyle beslenen çocukların mamayla beslenen çocuklardan daha zeki olduğunu göstermiştir.

Anne Sütünün Düşük Miktarda ve Düşük Kalitede Olması
Sütün kalitesinin düşük olmasına kimyasal ilaçlar veya yetersiz beslenme neden olabilir.Birçok antibiyotik sütü zehirler.Annenin yüksek miktarda kafein alması bebekte kolik ve uykusuzluk problemine neden olur.Bebek sağlığı için annenin hamilelik süresince ve hamilelik sonrasında yeterli ve dengeli beslenmesi önemlidir.Böcek ilacı izi taşımayan yiyeceklerin tüketilmesi gerekir,bu zehirli maddeler sütle çocuğa geçebilir.
Süt pompası kullanmak süt üretimini durdurabilir.

Süt miktarını artırmak için doğal çözümler.

* Kaba yonca yiyin ya da kapsüllerini kullanın.Süt üretimini ve süt kalitesini artırır.

* Hayıt prolaktin hormonu salgılanmasını uyararak süt üretimini artırır.

* Çin Tıbbında codonopsis adlı bir bitki süt üretimini artırmak ve kanı kuvvetlendirmek için kullanılır.

* Keçi sedefi otu yüzyıllardır sütü artırmak için kullanılır.Neredeyse % 50 oranında artış sağlar.

* Mine çiçeği(güvercin otu,Verbena Officinalis) süt üretimini ve süt akışını artırır.Ayrıca besinlerin absorbsiyonuna katkı sağlar doğum sonrası stresinde yardımcı olur.

* Araştırmalar inek ağız sütünün,insan ağız sütüne en yakın kimyasal yapıya sahip olduğunu göstermiştir.Ağız sütü doğumdan sonraki birkaç günde salgılanan süttür.Yüksek oranda protein ve savunma sistemi ajanları içerir.Ağız sütü(kolostrum) normal büyümeyi sağlar,yaşlı ve hasarlı dokuların,kemik ve cildin yapı taşlarından kollagen ve kartilaj dokununve sinir hücrelerinin onarılmasına ve yenilenmesine yardım eder.Kolostrum kas üretimine yardımcı olur,vücudun yağ yakmasını sağlar.Araştırmalar kolostrumun çok güçlü savunma ve büyüme faktörleri içerdiğini göstermiştir.Kolostrum bakteri,virüs,mantar ve parazit gibi,enfeksiyonlara neden olan organizmalara karşı savaşmaya yardım eder.
Araştırmalar inek kolostrumunun insanlar tarafından kolayca sindirilebildiğini ve insan kolostrumundan 40 kat daha fazla savunma faktörleri içerdiğini göstermiştir.Süt kalitesini artırmak isteyen anneler inek kolostrumu almalıdırlar.

Meme Tıkanıklığı

Meme tıkanıklığı doğumdan sonraki ilk 2-3 haftada görülen bir sorundur.Aşırı sütle birlikte kan memeye dolar.Meme dolu,sert,ağrılı,dokunduğunda acı veren,bebeğin emmesini zorlaştıran bir haldedir.Annede ateşe de neden olabilir.
Meme Tıkanıklığı İçin Doğal Çözümler

* Çobançantasını bir süzgece koyup buharda pişirin.Elde edilen lapayı hasta bölgeye uygulayın.

* Bir havluyu sıcak suda ıslatıp hasta bölge üzerinde 10 dakika tutun.

* Mürver göğüslerdeki şişlikleri indirmek için kullanılır.

* Papatya göğüslerdeki iltihapların kontrolüne yardım eder.

* Bebeğinizi sık sık emzirin.
Kanal Tıkanıklığı

Bu problem bebeğin emerken her emişinde göğsü tam olarak boşaltmamasından kaynaklanır.Kanalda kalan süt katılaşır,plak oluşturur ve kanalı tıkar.Kanal tıkanıklığı tedavi edilmezse meme iltihabına neden olabilir.
Kanal Tıkanıklığı İçin Doğal Çözümler
* Hint yağı iltihap ve ağrıya faydalı olur.
*Mürver meme kanallrındaki tıkanıklığa ve şişliğe iyi gelir.
* Stillingia bitkisi lenf damarlarındaki tıkanıklığı giderir,beyaz kan hücrelerinin enfeksiyonlarla savaşmasına yardım eder.
* Eğer göğüslerde kurumuş süt ve siayh noktalar görürseniz hemen ıslak bir pamukla temizleyin ve bebeğinizi emzirin.
* Emzirirken bebeğin duruşunu değiştirirseniz bütün kanalların çalışmasını sağlarsınız.

Memede Çatlaklar

Göğüs tahriş olur,kırmızı ve ağrılı olur,bazı durumlarda kanama olabilir.

* Aynısafa çiçeği kremi memedeki çatlakları yumuşatır ve iyileştirir ayrıca çocuğun yutması durumunda güvenlidir.

* Papatya homeopatide çatlakların iyileştirilmesi için kullanılır.

homemademedicine

Popularity: unranked [?]

sponsorlu bağlantılar

Bu yazılarda ilginizi çekebilir

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder